Bine ati venit pe Smoke Games!
Va rugam sa va conectati:

Nume de utilizator:

Parola:

Conectare automata

Inregistrare! | Am uitat parola!

AcasaFAQCautareMembriGrupuriInregistrareConectare
Smoke Game: Ultimele subiecte
Subiect
Data
Scris de
The Blacklist, un serial foarte bun
RPGame Romania
RPGame Romania
Prezentare hApY_eNd
cerere dns by hApY_eNd
Prezentare _StELiStU_
Cerere up _StELiStU_
Cautam Staff Activ!!!
ARTGAME SA:MP, NEW GENERATION
Pluginuri furien!
Lun Feb 17, 2014 8:06 am
Vin Feb 14, 2014 3:28 pm
Vin Feb 14, 2014 3:28 pm
Joi Iul 18, 2013 10:25 am
Joi Iul 18, 2013 9:15 am
Mar Iul 16, 2013 8:15 pm
Mar Iul 16, 2013 2:47 pm
Mar Iul 16, 2013 1:00 pm
Mar Iul 16, 2013 12:54 pm
Mar Iul 16, 2013 12:53 pm
beregalbena
3mY
3mY
SparKy. #
SparKy. #
_StELiStU_
_StELiStU_
_StELiStU_
_StELiStU_
_StELiStU_
>

Distribuiţi | .

Cum s.a creat fotbalul :)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator In jos

Fotbalul este un joc sportiv ce se disputa intre doua echipe formate din cite 11 jucatori, fiecare dintre acestia cautand sa introduca mingea in poarta adversa, lovind-o cu piciorul sau cu orice parte a corpului, in afara de brate. Acest joc sportiv constituie unul din fenomenete epocii noastre, si se poate afirma ca vorbind de secolul XX, de societatea de azi, istoria va consemna acest sport, iubit de milioane de copii, tineri si adulti. Prima dovada istorica care atesta jocul cu mingea se afla in cronicile engleze din anul 1175.n anul 1602 in Anglia apar, in cartea lui Carew «Surwey of Cornwall» (Priviri asupra Cornwall-ului), primele detalii asupra acestui joc sportiv. In perioada respectiva se practicau doua feluri de jocuri cu mingea: «Hurling at gooles» (aruncare la porti) si «Hurling over country» (aruncare la distanta). Incepand din sec. XVIII, in orasul Rugby elevii incep sa practice, dupa reguli bine definite, jocul «Hurling at does» - sau rugbyul de astazi, iar la scolile Chartenhanse si Westminster, jucatorii erau obligati de alte reguli sa conduca mingea cu piciorul; ceea ce a dus la o noua denumire a jocului: «Dribling game», stramosul fotbalului de azi.

Cum s.a creat fotbalul :)

Vezi subiectul anterior Vezi subiectul urmator Sus 
Pagina 1 din 1

Permisiunile acestui forum:Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum
 :: Sytes Games - Divertisment :: Sport-